Relacja z Testu Coopera. Gość specjalny Jerzy Górski

21 września na boisku sportowym Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Koninie już po raz 2 odbyło się spotkanie z Jerzym Górskim – Mistrzem Świata w Podwójnym Ironman, który w 1990 roku pokonał 7,6 km płynąc, 360 km jadąc na rowerze, 86 km biegnąc osiągając czas 24 godziny, 47 minut i 46 sekund.

Jerzy Górski jest również głównym bohaterem książki Łukasza Grassa pt. „Gdy słabość staje się siłą” oraz filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”.

Pierwszą część rozpoczęliśmy na bieżni lekkoatletycznej, gdzie pod okiem mistrza młodzież oraz wszyscy chętni wykonali Test Coopera, czyli zmierzyli się ze swoimi słabościami, ustanawiali swoje nowe rekordy w biegu ciągłym, marszu przez 12 minut.

Po Teście Coopera wszyscy udaliśmy się do kina KDK, aby wspólnie obejrzeć film „Najlepszy”, przedstawiający historię życia Jerzego Górskiego – utalentowanego sportowca, który przed rozpoczęciem kariery borykał się z ciężkim uzależnieniem narkotykowym i alkoholowym. W spotkaniu uczestniczyło ponad 400 młodych ludzi wraz z nauczycielami. Z ust Jerzego padło wiele cennych motywacyjnych słów. To była sentymentalna podróż Górskiego po najważniejszych etapach jego życia. Górski przedstawił całą historię swojego życia, okraszając ją często potężną dawką wzruszających chwil. Było więc o braku wolności, którą zabrał mu nałóg narkotykowy i alkoholowy, było o więzieniu, biciu, długich włosach, rock & rollu i czasach hippisowskich. Wszyscy słuchaliśmy mistrza w nieopisanej ciszy i skupieniu. Później było już o nowym życiu – Jurek opowiadał o celach, które zawsze warto sobie stawiać, o spełnianych marzeniach, o trudach treningu, wytrwałości, cierpliwości, wyrzeczeniach i nieopisanej satysfakcji z osiągania celów.

– …Osiągajcie metę, stawiajcie swoje cele, nawet jeśli będą się z was śmiać, bądźcie cierpliwi i pamiętajcie, że sami potraficie wiele osiągnąć. Trzeba tylko mieć cel i stawiać sobie kolejne. Ja mam już kolejny i będę miał następne – mówił do nas Górski.

Młodzież mówi, że…… pozostawił po sobie wrażenie bardzo otwartego, dostępnego, wspaniałego człowieka. Przekazał nam wartości, o których nigdy wcześniej nie pomyśleliśmy, przekazał piękną historię, temat rzekę, znakomity motywator, dzięki niemu inaczej spojrzeliśmy na wiele spraw….

Po zakończeniu projekcji mieliśmy okazję porozmawiać z Jerzym Górskim, który chętnie odpowiadał na zadawane pytania.

Głównym organizatorem był Piotr Pietrow oraz Punkt Konsultacyjny Stowarzyszenie Profilaktyki Społecznej Etap.

Bardzo dziękujemy za wsparcie firmie Kupiec, #CentrumHandloweFerio, Miasto Konin – tu płynie Energia za upominki, książki i przekąski, którymi mogliśmy nagrodzić aktywnych uczestników Testu Coopera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *